W pobliżu

Z domu Państwa Boduszków jest zaledwie 700 metrów do lasu. W pobliżu jest strumyk, zalew kąpielowy, łazienki zdrojowe, park, boisko sportowe, mały plac zabaw.

Dla miłośników aktywnego wypoczynku organizowane są biesiady przy ognisku, wieczorki taneczne, wycieczki piesze i rowerowe (zwiedzanie zabytków i atrakcyjnych miejscowości, np.: Nowego Ko okolicy można powędkować, popływać rowerem wodnym, kajakiem, korzystać z plaży, a także jeździć bryczką, w zimie saniami.ciuchcia (kliknij aby obejrzeć zdjęcia) Okoliczne lasy zachęcają do grzybobrania, spacerów, wypraw na jagody i maliny.

Posiadamy też pięknie położone gospodarstwo w rczyna, Wiślicy). Wycieczki oprowadza gospodyni, która zna historię i miejscowe legendy. W niewielkiej odległości od Solca tuż przy ujściu Nidy do Wisły. Oferujemy gościom samodzielny dom z obszernym podwórkiem i sadem. Jest tam altanka, grill, miejsce na ognisko czy pole namiotowe, a także mnóstwo przestrzeni do zabawy. Dla dzieci przygotowano boisko do siatkówki, kosza, piaskownicę, atrakcją dla nich mogą być także zwierzątka domowe (psy, króliki, kury, kaczki). W małym muzeum obok domu wystawa starych naczyńi sprzętu rolniczego.

Nowoczesne uzdrowisko m.in. z niepowtarzalnymi wodami siarczkowymi

Uzdrowisko w Solcu Zdroju swą historią uzdrowiskową sięga XIX w. Ale największy rozwój przeżywa obecnie, w wyniku odkryciu nowych źródeł wód siarczkowych o bardzo dobrych leczniczo właściwościach. Należą one do najlepszych w Europie, a nawet na świecie. Solanka ta bowiem zawiera ośmiokrotnie więcej siarkowodoru niż w dotychczas eksploatowanych źródłach tj. 910 mg HS na jeden litr. Kąpiel siarczkowa pomaga w leczeniu chorób narządów ruchu, układu nerwowego, reumatoidalnych zapaleń stawów, urazów stawów i kości, nerwobolów itd.

Na bazie tego potencjału powstaje nowoczesna baza uzdrowiskowa z usługami także wellness i Spa. Sztandarowym nowoczesnym ośrodkiem Solca Zdroju jest „Malinowy Zdrój”.

Obecnie jeszcze brakuje typowego dla tego typu ośrodków żyjącego kulturą, gastronomią, centrum uzdrowiskowego. Należy to z czasem jak najowocniej uzupełniać.

Także dlatego niezbędnym w uzupełnieniu oferty Solca Zdroju są elementy (kulturalne, historycznego dziedzictwa itd.) także w pozostałych ośrodkach PK: Nowym Korczynie, Pacanowie, Stopnicy i Wiślicy
KąpieliskoMagnoliowe drzewo oraz stara willa zdrojowa „Irena”

Willa „Irena” – obiekt zaprojektowany przez architekta J. Heuricha, wybudowany w 1911 roku. Nazwa budynku pochodzi od imienia żony Włodzimierza Daniewskiego – lekarza zakładowego, współwłaściciela i dyrektora Uzdrowiska Solec-Zdrój. Willa była i jest nadal siedzibą rodzinną państwa Daniewskich i Dzianottów. Architektoniczny wystrój budynku przetrwał wojenne kataklizmy bez większego uszczerbku. Przebudowa dotknęła jedynie wnętrze, które uległo znacznej dewastacji, gdy budynek służył przez szereg lat przyrodolecznictwu. Wraz z „Ireną” przetrwała piękna, sięgająca ponad dach budynku magnolia, która stała się obecnie najbardziej znanym symbolem Solca-Zdroju.Kościół w Świniarach

W połowie XV wieku istniał w Świniarach drewniany kościół. Wizytacja Biskupa Radziwiłła z 1596r. wymienia wezwanie kościoła – św. Wacław. Taki tytuł świątyni wskazuje, że powstała w okresie wpływów czeskich. Obecny kościół wzniesiono w II połowie XVII wieku. Drewnianą budowlę rozbudowano w kolejnym stuleciu przedłużając korpus nawowy od strony zachodniej. W 1874r. powiększono świątynię od północy o murowaną kaplicę z przedsionkiem, a w 1902r. wystawiono od południa przybudówkę mieszczącą zakrystię i przedsionek. Prostokątna w planie, drewniana część kościoła nakryta wspólnym dachem składa się z prostokątnej nawy i węższego, zamkniętego trójbocznie prezbiterium.Charakterystyczne (białe kamienne lub wapienne) kapliczki ponidziańskie; Na przykładzie m.in. kapliczki w Świniarach

Kamienna figura – z 1694 r., wzniesiona na południowy wschód od świątyni na pamiątkę ustanowienia Różańca. Masywny dwustopniowy postument opatrzony inskrypcjami podtrzymuje czworoboczny słup zdobiony płycinami i rytymi napisami, z głowicą w formie wydatnego, profilowanego gzymsu. Powyżej grupa rzeźb – Matka Boska z Dzieciątkiem adorowana przez św. Dominika i Katarzynę. Figura uszkodzona w czasie walk w 1945 r., odnowiona, spięta klamrami, stanowi szczególną pamiątkę.

źródło: wikipedia

Kontakt

Możecie Państwo do nas zadzwonić lub napisać:

Tel. 41 377 61 59 Tel.kom. 514 855 910

Napisz do nas